Bilgi Tüneli Hoşgeldiniz.. Bugün

head-reklam1

Ana Sayfa Teknoloji İnternet Nedir? 15.03.2015 21:12
İnternet Nedir? HTML dilini öğrenmenin amacı, ya bir web sayfası ya da bir web sitesi oluşturmaktır. Bir web sayfası ya da bir web sitesi oluşturmak için de bilmek gereken bir çok kural vardır. Bu kurallar ise Internet’ in çalışma tarzından ve protokollerinden doğan kurallardır.

HTML dilini öğrenmenin amacı, ya bir web sayfası ya da bir web sitesi oluşturmaktır. Bir web sayfası ya da bir web sitesi oluşturmak için de bilmek gereken bir çok kural vardır. Bu kurallar ise Internet’ in çalışma tarzından ve protokollerinden doğan kurallardır.

 

  • Internet’ in Tarihçesi

Internet, 1970’ lerde Amerika Savunma Bakanlığının çeşitli araştırma projelerinde çalışan bilim adamları, üniversiteler ve araştırma kurumları arasında bilgi alışverişini sağlamak için oluşturulmuştur. Amerika Genelkurmay Başkanlığının Savunma Araştırmaları Proje Dairesi (DARPA) tarafından, hangi bilgisayarın, hangi bilgisayara günün hangi saatinde bağlanacağını ve aralarında bilgilerin hangi ilkelere göre alınıp verileceğini belirleyen bu sistem (ARPANET), bilim adamları arasında haberleşmeyi ve çok büyük bilgisayar dosyalarını alıp-vermeyi o kadar kolaylaştırdı ki, bir süre sonra sistem askeri nitelik taşımayan ve fonu Savunma Bakanlığı tarafından sağlanmamış projelerle ilgili bilgi aktarımında da kullanılmaya başlandı. Üniversiteler, özel firmalara ARPANET sisteminden (ve bu ağ üzerinde oluşturulan USENET sistemi) yararlanma hakkı satmaya başladılar. 1979 yılında Amerika Savunma Bakanlığı, üniversitelerarası haberleşme sisteminin bütün masrafını savunma bütçesinden karşılamanın haksızlık olduğunu belirterek, ARPANET sisteminden desteğini çekeceğini açıkladı.

1980’ lerin başlarında Amerikan Ulusal Bilim Vakfı (NSF), sadece ARPANET sistemine bağlı bilgisayarları değil fakat bazı üniversitelerdeki süper bilgisayarları birbirine bağlamaya karar vermiş ve bu amaçla Cornell Üniversitesi Teori Merkezi (Kısaca, NY), Illionis Üniversitesi Ulusal Süper Bilgiişlem Uygulamaları (NCSA, Urbana, Champaign), Pittsburgh Üniversitesi Süper Bilgiişlem Merkezi (Pennsylvania), California Üniversitesi San Diego Süper Bilgiişlem Merkezi (California) ve Princeton Üniversitesi John Von Neumann Merkezi (New Jersey) arasında TCP/IP standardı ile çalışacak bir bağlantı için harekete geçmişti. Amaç, bu süper bilgisayarları Amerika ye Kanada’ daki bütün bilim adamlarının hizmetine sunabilmekti. NSF, 5 merkez arasında 56 Kbps bir ağ için gerekli parayı sağladı ye bu merkezlerin çevresindeki bütün üniversitelere, fiziken bu ağa ulaşabiliyorsa, bağlanabileceklerini bildirdi. Bu dev bilgisayarlardan yararlanmak isteyen çok sayıda üniversite daveti kabul etti ve Internet’ in çekirdeği toprağa atılmış oldu.

Bir süre sonra kullanıcılar, bu ağın, sadece beş büyük süper bilgisayardan yararlanmaya değil, ağa dahil bilim adamı meslektaşlarına elektronik posta göndermeye, dosya aktarmaya ve haber grupları oluşturmaya yaradığını gördüler. Böylece ağın trafiği birden arttı. Kasım 1987’ de, NSF, Michigan Üniversitesi Bilgisayar Merkezi, Merit şirketine IBM, MCI ve Michigan eyalet hükümetleriyle ortaklaşa, mevcut 56Kbps’ lik ağı 1,544Mbps (ki bu bağlantıya daha sonra T1 adı verilecekti) hızına çıkartma işini ihale etti. Yeni ağ, ilk beş merkez ile Kolorado eyaletinin Boulder kentindeki Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi’ ni ve Michigan Üniversitesi’ ni de kapsayacaktı. İhaleden sekiz ay sonra 1 Temmuz 1988’ de T1 omurgası hizmete girmiş ve ilk ay içinde 152 milyon “data paketi” aktarılmıştı. Projenin ortaklarından MCI telefon şirketi Michigan eyaletinin Ann Arbor kentinde Merit binasında 24 saat görev yapacak modern bin ağ denetim merkezi kurmuş ve omurgaya bağlı 13 yerde 170 yerel ağı izleme imkânı sağlamıştı. NSFNET, 24Temmuz 1988 günü 56 Kbps’ lık eski omurgayı kapattı.

Bu tarihte Amerika ve dünyanın çok yerinde üniversiteler ve özel sektör birçok “Bölgesel Internet” kurmuş bulunuyordu, ve bu bağlantı üyeleri, NSFNET’ e girmek için NSF şirketine baskı yapmaya başlamışlardı. Örneğin; Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı (TÜVAKA) 1986’ da birçok Üniversite ve TÜBİTAK’ a bağlı araştırma merkezini birbirine bağlamış ve bu bağlantıyı, Amerika’ da EARN/BITNET ağı vasıtasıyla, dünyaya açmıştı. 1991-92’ de Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK, bu bağlantıya RIPE adlı ağı ekleyerek network protokolü olarak IP kullanmaya başlamıştı. Bağlantı noktası olarak Fransa yerine Almanya’ nın tercih edilmesi ile 1994’ te Türkiye’nin dış bağlantı hızı            64 Kbps’ a çıkmıştı. Daha sonraki yıllarda,  X.25 ağı, kiralık hatlarla hızla gelişecekti.

Amerika içinde ve dışındaki bu baskılar sonucu, Ocak 1989’ da Merit-IBM-MCI ortaklığı, NSF şirketine, ağ hızını arttıracak ve giderek artan yükü kaldıracak bir güncelleştirme programı önerdi. Bu sırada IBM 45 Mbps (buna da T3 bağlantı hızı adı verilecekti) hızda çalışan ilk Router (ağ yönlendirme bilgisayarı) cihazını imal etmeyi başarmıştı. Vakfın verdiği 4 milyon dolar ile, Kasım 1991’ de omurga T1’ den T3’ e çıkartıldı, merkez sayısı 16’ ya, merkeze bağlı ağ sayısı ise 3500’ e çıkartıldı. İşte bu omurga, bugün Internet denilen mucizedir.

Bu tarihten sonra Internet günlük yaşantıya giren bir kelime oldu. Trafik, bir taraftan ticari nitelik kazanırken, diğer taraftan tek omurganın kaldıramayacağı kadar artmıştı. California eyaletinde Santa Clara kentinde Willtel telefon şirketi kendi routerını devreye sokarak, özel şirketlere NFSNET bağlantısı satmaya başladı. Aynı şeyi Federal Hükümet, Washington’ da yapıyordu. Bu gelişmeler üzerine NSF, 1993’ te, Network Access Pornts (NAP, Ağ Erişim Noktaları) adını verdiği dört nokta oluşturacağını ve arzu eden firmanın omurga kurarak, omurgasını bu noktada Internet’ e bağlayabileceğini duyurdu. Açılan ihalenin sonuçlarına göre, bu dört noktadan birincisi San Francisco’ da Bell telefon şirketi, ikincisi Chicago’ da Bell-Ameritech ortaklığı, üçüncüsü New York’ ta Sprint, dördüncüsü New Jersey’ de Pennsauken kentinde Metropoliten Fiber Systems tarafından işletilecekti. Bu noktalardan Sprint şirketine ait olan, Amerika dışı bağlantıları da sağlanacaktı. 30 Nisan 1995’ te, NFSNET resmen kapatılmış oldu. Bu ilk NAP bağlantılarına yeni omurgalar bağlandıktan sonra fiilen bağlantıları bağlama (enterkonnekte) merkezi doğmuş oldu. Fakat zamanla bu da önemini yitirdi, omurga işleticisi firmalar resmi bağlantı yerlerinin dışında da özel bağlantı merkezleri kurdular.

Sosyal Medya
Benzer Haberler
Internet’ te Kullanılan Protokoller Internet’ te Kullanılan Protokoller

Bir Web sayfasının ziyaretçinin ekranına kadar kat ettiği yolda, çeşitli protokoller (kurallar) […]

Anket

How Is My Site?

View Results

Loading ... Loading ...

Köşe Yazarları
ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL